• Decrease font size
 • Reset font size to default
 • Increase font size
Стручни консултации за малигните заболувања

Стручни консултации за малигните заболувања

ИЗВЕСТУВАЊЕ: Закажување на телефонот на САМОСВЕСТ - 070 61.54.70

Др. Лилјана Ацева: Вистини и заблуди за меланомот

Др. Лилјана Ацева: Вистини и заблуди за меланомот

Дури и денес, кога многу повеќе се говори за…

Канцер (рак)

Канцер (рак)

Ракот може да се победи, ако навреме се открие!

Малигните заболувања се наоѓаат на второ место по честота на јавување по кардиоваскуларните болести. Нивната инциденца рапидно се зголемува и…

Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks, a business unit of Nuevvo Webware Ltd.

Помогнете ја работата на нашиот портал - Апел за донација:

Ве повикуваме да со донација, во износ кој сами ќе го изберете, ја потпомогнете работата на порталот www.rak.mk. Донацијата може да ја направи било кое физичко и правно лице (од ваше лично име или пак од организацијата или компанијата во која сте вклучени). Редакцијата е составена од тим на ентузијасти, кои волонтерски го посветуваат своето време, знаење и енергија за да овозможат публикација на бројните информации...

Донирај...

Вистини и заблуди за примена на опиоидни аналгетици кај канцерска болка

Канцерската болка мора и може да се лекува во сите фази на малигното...

Зошто е здрав компирот?

Компирот содржи околу 60 различни фитосоединенија и многу важни минерали (калциум, фосфор, бакар, цинк и железо) и витамини (Б1, Б2 и Б9)...

Луѓето со атопичен дерматит со поголем ризик за рак на кожа?

Сеуште не е јасно дали зголемениот ризик е поврзан со лековите кои се користат во третманот на...

Ѓумбирот не ослободува од отровите

Коренот од ѓумбирот содржи етерични масла и лути состојки (гингерол), кои го смируваат нервниот систем, го поттикнуваат лачењето на плунка, желудечните сокови и жолчката. Со тоа мастите побрзо согоруваат. Оваа состојка ја поттикнуваат и работата на цревата и исфрлањето на штетните состојки од организмот. Ренданиот корен се додава во сосови, салати, ориз и месо.

Повеќе...
 
Хемотерапијата влијае на рамнотежата?

Жените кои го победиле ракот на дојката изложени се на поголем ризик од паѓање и скршеници на коските поради здруженото делување на хемотерапијата и ендокрината терапија, тврдат американските истражувачи.

Повеќе...
 
Грашокот ги прави коските појаки и поздрави со што го спречува настанувањето на остеопорозата

Грашокот е мешункаст зеленчук кој е достапен во текот на целата година, ако не во свежа, тогаш во замрзната или сушена форма. Овој мешункаст зеленчук, во последно време, го привлече вниманието на нутриционистите. Тој е одличен сојузник во борбата против болестите, бидејќи е богат со хранливи и корисни материи.

Повеќе...
 
Напредок во лекувањето на детскиот рак – невробластом

Шведските научници ги откриле новите генетски причини за развојот на невробластомот – агресивна форма на рак кај децата. Ова важно откритие би можело да го подобри лекувањето на детските малигни заболувања.

Повеќе...
 
Откривањето на бактеријата Helicobacter pylori овозможи рано откривање на ракот на желудник

alt

Првите симптоми на ракот на желудникот може да бидат: непријатен здив, подригнување, болка позади градната коска, повраќање и отежнато голтање.

Во дијагнозата и целосното излекување на малигните заболувања најважна улога има раното откривање на болеста.

Процентот на излечените пациенти со рак на желудник, кој е откриен во неговата почетна фаза, кога туморот е локализиран и не е проширен во околните лимфни јазли, е многу висок и изнесува, според некои статистики, дури 80-90%.

Повеќе...
 
7-ми Април, Светски ден на здравјето

Светскиот ден на здравјето се прославува секоја година на 7 април, со што се и одбележува денот на основањето на Светската Здравствена Организација.

Светската Здравствена Организација, СЗО (World Health Organization, WHO) е посебна организација на Обединетите нации која делува како кординативно тело на меѓународното јавно здравство. Седиштето на СЗО е во Женева, Швајцарија. СЗО ја основале Обединетите нации, на 7 април 1948 година. СЗО е наследник на Здравствената организација (Health Organization), агенција на Лигата на нациите.

Повеќе...
 
„Смртоносниот рецептор“ може да биде „вклучен“ и „исклучен“

Научниците од Хајделберг испитувале различни примарни тумори на мозокот (астроцитоми, кои ги вклучуваат и глиобластомите) и откриле дека генот за смртоносниот рецептор DR4 бил „исклучен“ со т.н. промоторна метилација кај преку 75% од туморите. Ова значи дека метил групите се акумулираат на сегментот на генот кој е круциелен за неговата активност (експресија). Поради тоа, генетските информации неможат да бидат прочитани и генот е „исклучен“.

Повеќе...
 
Зошто некои клетки метастазираат, а некои не?

Меѓународното истражување, кое пред три години го предводел Dr. Enrique Martín Blanco од Институтот за биологија во Барселона, резултираше со одговори на некои од најтешките прашања на полето на истражувањето на ракот - зошто се случува миграцијата на клетките на ракот, која доведува до појава на метастази во оддалечените ткива и органи.

Повеќе...
 
Вакцинирање против одредени вирусни инфекции кои предизвикуваат рак

Одредени видови на рак се јавуваат како последица на одредени вирусни инфекции.

Инфекцијата со HPV вирусот се смета како главен фактор на ризик за развој на карцином на грлото на матката.

HPV е изолиран во 99.7% од сите цервикални карциноми. Се смета дека овој вирус трансформирајќи ги клеточните протеини кои се енкодирани со вирусните гени Е6 и Е7 можат да ги блокираат продуктите на тумор-супресорните гени p53 i pRb во клетката и на тој начин да доведат до нејзина неконтролирана, абнормална делба.

Повеќе...
 
 • Витаминот Д и ракот на дојката
  Научниците од Универзитетот во Чикаго и Торонто ги објавиле резултатите од својата заедничка студија, која ја испитувала поврзаноста на ширењето на ракот на дојката со витаминот Д. Научниците сметаат дека витаминот Д би можел значително да го успори ширењето на ракот...

  Повеќе...
 • Доматот може да го намали ризикот од тромбоза, срцев и мозочен удар
  Доматот е вкусен и лековит зеленчук. Кај нас доматот доста се одгледува и често се користи во исхраната, било како свеж, во форма на сок или како додаток на јадењата.

  Повеќе...
 • Колку подолго седиме - поголем ризик од рак
  Колку подолго седиме, имаме поголеми шанси да заболиме од рак на дојка, рак на дебело црево или рак на грло на матка, тврдат научниците. Докторите препорачуваат секојдневно триесетминутно брзо одење за да се намали ризикот од овие заболувања.

  Повеќе...