• Decrease font size
 • Reset font size to default
 • Increase font size
Изгореници од сонце - Превенцијата е најважна

Изгореници од сонце - Превенцијата е најважна

Иако лицата со светол тен најбрзо горат на сонце, затоа што не се во состојба да произведат поголема количина на…

Стручни консултации за малигните заболувања

Стручни консултации за малигните заболувања

ИЗВЕСТУВАЊЕ: Закажување на телефонот на САМОСВЕСТ - 070 61.54.70

Др. Лилјана Ацева: Вистини и заблуди за меланомот

Др. Лилјана Ацева: Вистини и заблуди за меланомот

Дури и денес, кога многу повеќе се говори за…

Канцер (рак)

Канцер (рак)

Ракот може да се победи, ако навреме се открие!

Малигните заболувања се наоѓаат на второ место по честота на јавување по кардиоваскуларните болести. Нивната инциденца рапидно се зголемува и…

Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks, a business unit of Nuevvo Webware Ltd.

Помогнете ја работата на нашиот портал - Апел за донација:

Ве повикуваме да со донација, во износ кој сами ќе го изберете, ја потпомогнете работата на порталот www.rak.mk. Донацијата може да ја направи било кое физичко и правно лице (од ваше лично име или пак од организацијата или компанијата во која сте вклучени). Редакцијата е составена од тим на ентузијасти, кои волонтерски го посветуваат своето време, знаење и енергија за да овозможат публикација на бројните информации...

Донирај...

Лековитите својства на ананасот

Во народната медицина со векови се познати лековитите својства на ананасот...

Мажите се почести жртви на меланомот

Меланомот е најмалиген вид на кожен карцином. Тој е и најчеста причина за смрт од кожен...

Изгореници од сонце - Превенцијата е најважна

Иако лицата со светол тен најбрзо горат на сонце, затоа што не се во состојба да произведат поголема...

21 октомври 2012 - Национален ден на мамографијата

Оваа година (2012), Националниот месец за подигање на свеста за ракот на дојката (National Breast Cancer Awareness Month - NBCAM) ја слави својата 29-годишнина.

Повеќе...
 
Октомври - месец посветен на ракот на дојката

Октомври е Светски месец за подигање на свеста за ракот на дојката. Во текот на овој месец, во многу земји во светот, се организираат бројни активности со цел да се подобри информираноста на широката јавност за ова често малигно заболување.

Повеќе...
 
Физичката активност го намалува ризикот од развој на полипи во цревата

Лицата кои се физички активни можат да го намалат својот ризик од развивање на големи цревни полипи, кои можат да преминат во рак на дебелото црево, изјавиле научниците од Универзитетот во Вашингтон.

Повеќе...
 
Биомаркер за предвидување на метастазирањето на ракот на црниот дроб

Пациентите со рак обично умираат како последица на метастазирањето на туморот.

Повеќе...
 
Зајакнете го имунитетот на Вашето дете

Време е на настинки и вирози, па важно е да се подготвите и да го зајакнете имунитетот на Вашето дете.

Повеќе...
 
Како бактериите се борат против антибиотиците?

Група истражувачи од повеќе француски здравствени институции успеала да ја открие новата „стратегија“ која бактериите ја користат за да останат отпорни на антибиотиците.

Истражувачите заклучиле дека бактериите, благодарение на својата голема способност на прилагодување, постепено „учат“ како да им се спротивстават на антибиотиците, правејќи ја антибиотската терапијата неефикасна.

Повеќе...
 
Декември - месец на здрава исхрана

Декември е месец на здравата исхрана. Да не заборавиме понесени од новогодишните и божичните празници, дека здравата исхрана е битен, но често занемарен сегмент од животот. Здравата исхрана е клучен и најважен фактор за превенција на болестите.

Повеќе...
 
Лековите за крвен притисок го продолжуваат животот на пациентите со меланом

Бета-блокаторите, кои вообичаено се користат за лекување на висок крвен притисок, исто така, може да играат важна улога во забавувањето на прогресијата на одредени видови на рак, покажале резултатите од новата студија.

Повеќе...
 
Грип (influenca) - акутна вирусна болест на дишните патишта

Се појавува првенствено на северната хемисфера во зимските месеци и ја загрозува севкупната популација, а посебно старите луѓе и болните со хронични срцеви, белодробни и други заболувања.

Повеќе...
 
 • Антистресна купка со екстракт од босилок
  Кога сте исцрпени или сте под стрес, топлата купка со екстракт од босилок ќе ви ја намали напнатоста. Топлата купка го релаксира телото, дишењето станува подлабоко, а секојдневниот стрес се губи за само 15 минути. Етеричните масла продираат преку кожата во лимфните и...

  Повеќе...
 • Овошје за жешкото лето
  Овошните сокови содржат се што му е потребно на организмот за да полесно ги поднесе жешките летни денови. Тие потребни состојки се: витамините, минералите, растителните влакна и неорганиските хемиски елементи. Сите овие состојки се многу важни за правилно функционирње на...

  Повеќе...
 • Здрави зимски грицки
  Зимата е период од годината кога има помал избор на свежо овошје. Затоа, во зимскиот период, свежото овошје може да се замени со суво овошје, кое и исто така многу здраво, полно со витамини и со корисни влакна Наместо нездрави грицки, редовно консумирајте семки од јатчесто...

  Повеќе...