• Decrease font size
  • Reset font size to default
  • Increase font size
Истражувања
Истражувања информации, новости...

Зголеменото ниво на добриот холестерол – HDL го зголемува ризикот од настанување на ракот на дојката Печати

Познато е дека зголеменото ниво на HDL ткн. „добар холестерол“ штити од срцеви заболувања, но, исто така, тој може да го наруши здравјето на жените во друг поглед. Утврдено е дека покачениот HDL е поврзан со зголемениот ризик за развој на ракот на дојката.

Повеќе...
 
Хипертензијата поопасна за жените! Печати

Научниците откриле дека постојат битни разлики помеѓу вистинските причинители за висок крвен притисок кај мажите и жените и дека жените со хипертензија имаат поголема склоност да развијат васкуларна болест во споредба со мажите.

Повеќе...
 
10 фактори на ризик за мозочен удар! Печати

Канадските научници направиле листа од 10 фактори на ризик за мозочен удар, кои воглавно се поклопуваат со оние кои можат да доведат до срцев удар (инфаркт).

Повеќе...
 
Активности кои можат да го намалат ризикот од старосната деменција Печати

Вежбајте го мозокот!

Се е поголем бројот на лицата кои во постарата возраст патат од проблеми со меморијата, но новата студија препорачува три вида на активности кои го „ вежбаат“ мозокот и го подобруваат памтењето.

Повеќе...
 
Честото миење на рацете го спречува настанувањето на многу заболувања! Печати

Освен ако не ги миете рацете секогаш кога ќе допрете нешто, на пример после телефонирање или после користење на својата комјутерска тастатура, единствен начин да ги избегнете некои заболувања е редовно и често да ги миете рацете. Ова го тврдат научниците, кои ги објавиле резултатите од својата студија во научниот часопис „Clinical Infectious Diseases“.

Повеќе...
 
<< Почеток < Пред 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Следно > Крај >>

Страница 1 од 205