• Decrease font size
  • Reset font size to default
  • Increase font size
Природни додатоци во исхраната
Алтернативни лекови.

Чај од камилица при вознемиреност, несоница и депресија! Печати

Секој човек барем еднаш во животот се соочил со симптомите на анксиозноста и несоницата. Тие можат да се појават заедно, но и во комбинација со депресијата. Овие три здравствени проблеми имаат големо негативно влијание врз животите на заболените. И додека класичната медицина ги лекува овие заболувања со лекови, поборниците на алтернативната медицина веруваат дека лековитата камилица благотворно делува на нервозата, несоницата и депресијата.

Повеќе...
 
Екстрактот од кората на бор помага во обновување на мозокот Печати

Резултатите од најновото новозеландско истражување покажаа дека антиоксидансите добиени од кората на борот, може да помогнат во лекувањето на луѓето со сериозни повреди на мозокот.

Повеќе...
 
Црвената детелина ги ублажува симптомите на менопаузата! Печати

Црвената детелина (Trifolium pratense) е билка која потекнува од Европа, но и од делови на северозападна Африка и западна Азија. Најчесто се користи цветот на црвената детелина.

Повеќе...
 
Менопауза: Екстрактот од сладунецот ги ублажува топлотните бранови! Печати

За овој природен лек посебно се залагаат поборниците на источњачката медицина.

Повеќе...
 
Лековитите својства на шафранот Печати

Шафранот е исклучително високо ценет зачин, кој се користи речиси насекаде во светот. Иако, шафранот најчесто се користи како зачин при готвење на различни јадења, тој е билка со многу лековити својства.

Повеќе...
 
<< Почеток < Пред 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Следно > Крај >>

Страница 1 од 15