• Decrease font size
  • Reset font size to default
  • Increase font size
Живеј здраво, храни се правилно!
Лековитоста на чајот од липа

Липата е лековита билка. Содржи слуз, танини и флавониди. Од неа се прави вкусен и лековит чај. Се користат цветовите на липата, кои имаат пријатен мирис.

Чајот од липа е особено корисен при настинка и грип т.е. при воспаление на дишните патишта (воспаление на синусите, засипнатост, воспаление на грлото, бронхит). Тој делува дијафоретично односно го поттикнува потењето и ја смирува надразнетата слузница на дишните патишта. Го разводнува густиот секрет во дишните патишта и на тој начин помага полесно да се искашла.

Со оглед на тоа што чајот од липа има е благ седативен ефект, често се препорачува и при нервоза, стрес и несоница.

Чајот од липа може да се користи и за правење на облоги, при иритација или алергиски воспаленија на кожата.

Начин на приготвување: 2 лажички цветови од липа се преливаат со 2 децилитри зовриена воа, се чека да отстои 15 минути со повремено мешање. Потоа се процедува и се пие засладен со мед и со лимонов сок.

Чајот од липа има пријатен вкус и мирис, па често го пијат и здравите лица.

 

Прочитајте и: