• Decrease font size
  • Reset font size to default
  • Increase font size
Алтернативи методи кај канцерот
Природни рецепти од бреза Печати

Чај против водена болест, чај против ревматизам и гихт, пролетно чистење на организмот...

Чај против водена болест

5 g листови од бреза, 5 g рузмарин, 5 g листови коприва, 10 g коњско опавче (equisetum arvense) и 10 g листови од боровинка. Една лажица од оваа мешавина се прелива со 2 децилитри врела вода. Оладениот чај може да се заслади со мед.

Чај против ревматизам и гихт

Применете иста количина на листови од бреза, листови коприва и кора од крушина (Rhamnus frangula). Чајот пригответе го и пиете го исто како и во претходно наведениот рецепт.

Пролетно чистење на организмот

Од стеблото на брезата се исцедуваат 5-6 лажици сок и се меѓа со козјо мелко и мед, или со малку вино. Овој напиток се пие во пролет за прочистување на крвта.

 

Најчитани текстови