• Decrease font size
  • Reset font size to default
  • Increase font size
Живеј здраво, храни се правилно!
Сакате да ослабите? Вистината за слабеењето

Сакате да ослабите? Помалку јадете и килограмите ќе се стопат, покажува најновото истражување.

Повеќе...
 
Да престанеме со консумирање на шеќер не значи и да се откажеме од благо!

Белиот шеќер не само што не ги содржи витамините и минералите, туку тој предизвикува и губиток на некои од нив. Така на пример, шеќерот предизвикува губиток на хром од организмот, па телото треба овој минерал да го извлекува од своите резерви. Истото се случува и со калциумот, фосфорот и железото.

Повеќе...
 
Кикириките го штитат срцето и коските

Кикириките потекнуваат од Јужна Америка, Мексико и Централна Америка. Тие се исклучително богат извор на витамин Е и Д, фолна киселина, ниацин, манган и растителни протеини. Овие хранливи состојки се важни за правилно функционирање на ораганизмот и за зачувување на здравјето.

Повеќе...
 
Црн чај – здрав напиток кој го намалува ризикот од рак на јајчник

Жените кои подолго време консумирале чај и кои таа навика ја практикувале секојдневно т.е. редовно пиеле може да очекуваат битни здравствени придобивки од оваа здрава навика. Научниците откриле дека црниот чај е здрав напиток и го намалува ризикот за развој на рак на јајчник.

Повеќе...
 
<< Почеток < Пред 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Следно > Крај >>

Прочитајте и: