• Decrease font size
  • Reset font size to default
  • Increase font size
Живеј здраво, храни се правилно!
Зелен чај за подолг живот

Резултатите од студијата спроведена врз повеќе од 40.000 луѓе во Јапонија покажале дека тие кои консумираат големи количини зелен чај живеат подолго.

Истражувањето на доктор Шиничи Куријаме и неговите колеги од Јапонскиот универзитет Тохоко во Сендаи покажало дека зелениот чај има позитивно дејство во борбата против срцевите заболувања, како и во борбата против малигните заболувања.

Повеќе...
 
Витамини и минерали за заштита на кожата!

Летниот период е време кога треба да размислуваме за заштитата на нашата кожа многу повеќе отколку во другите периоди во годината. Во лето поголемиот дел од денот го поминуваме надвор и повеќе сме изложени на сончевите зраци.

Кожата е многу важен витален орган. Таа не штити од повреди, инфекции, топлина и светлина. Кожата ја регулира телесната температура и ги складира: водата, мастите и витаминот Д. Убавата, здрава и негувана кожа е одраз на добро здравје.

Повеќе...
 
Др. Л. Ацева советува здрава исхрана за здрава простата

Здравата храна подразбира внесување на балансирано количество на протеини, јаглени хидрати, масти, витамини и минерали. Здравата исхрана се базира на внесување на поголеми количини на протеини и јагленохидрати, а помалку масти. Во исхраната посебно е важен внесот на витамини и минерали, кои ги има најмногу во свежото овошје и зеленчук.

Со здрава исхрана, како и со редовна физичка активност, ќе се намали постепено и вишокот на телесна тежина, која е исто фактор на ризик за повеќе малигни заболувања.

Повеќе...
 
<< Почеток < Пред 81 82 83 84 85 86 87 88 Следно > Крај >>

Прочитајте и: