• Decrease font size
  • Reset font size to default
  • Increase font size
Живеј здраво, храни се правилно!
Со правилна исхрана против ракот на дебелото црево

Спречете го настанувањето на ова опасно малигно заболување.

Исхраната се смета за прв фактор на ризик за развојот на ракот на дебелото црево, а во другата група спаѓаат генетските фактори.Од други фактори на ризик се наведуваат прекумерната телесна тежина и физичката неактивност.

Повеќе...
 
Состојките во лукот ни помагаат при одредени заболувања
Повеќе...
 
Киви - Дар од природата - Природен лек против многу заболувања

Киви (или кинеско диво грозје) е едно од највкусните, но и најздравите овошја. Потекнува од јужна Кина, од кинеската провинција Шанжи. Ова егзотично овошје е признаено како национален симбол на Кина.

Повеќе...
 
Богатството на нутритиенти во гоји (гоџи) бобинките – прогласени за „суперхрана“

Малата гоји бобинка е една од најмоќните билки во светот и на прво место на американката скала - ORAC , која ги мери антиоксидантните својства на храната.

Повеќе...
 
<< Почеток < Пред 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Следно > Крај >>

Прочитајте и: