• Decrease font size
  • Reset font size to default
  • Increase font size
Живеј здраво, храни се правилно!
Здрава исхрана при третман на канцер

Што е здрава исхрана?

Здравата храна подразбира внесување на балансирано количество на протеини, јаглени хидрати, масти, витамини и минерали. Здравата исхрана се базира на внесување на поголеми количини на протеини и јагленохидрати...
Витамини и минерали

Витамини и минерали за заштита на кожата, посебно во лето

Летниот период е време кога треба да размислуваме за заштитата на нашата кожа многу повеќе отколку во другите периоди во годината. Во лето поголемиот дел од денот...

Како да се хранам здраво

  • јадете компири, ориз и тестенини
  • јадете најмалку 5 порции со овошје и зеленчук дневно,
  • внесувајте белковини со консумирање на риба и пилешко месо,
  • избегнувајте масно црвено месо, свинско и телешко,
  • помалку внесувајте шеќер во исхраната,
  • пијте 6-8 чаши вода дневно,
  • не консумирајте засладени и газирани сокови.
Исхраната богата со растителни влакна може да го спречи ширењето на ракот на простатата!

Резултатите од најновото истражување покажале дека исхраната богата со растителни влакна може го контолира напредувањето на ракот на простатата кај болните во раната фаза на болеста.

Повеќе...
 
Храна која треба да се избегнува во бременоста

Водете грижа што внесувате во организмот во текот на бременоста. Некои прехранбени продукти можат да бидат штетни за Вашето и здравјето на Вашето бебе.

Повеќе...
 
Сакате да ослабите? Вистината за слабеењето

Сакате да ослабите? Помалку јадете и килограмите ќе се стопат, покажува најновото истражување.

Повеќе...
 
Да престанеме со консумирање на шеќер не значи и да се откажеме од благо!

Белиот шеќер не само што не ги содржи витамините и минералите, туку тој предизвикува и губиток на некои од нив. Така на пример, шеќерот предизвикува губиток на хром од организмот, па телото треба овој минерал да го извлекува од своите резерви. Истото се случува и со калциумот, фосфорот и железото.

Повеќе...
 
Кикириките го штитат срцето и коските

Кикириките потекнуваат од Јужна Америка, Мексико и Централна Америка. Тие се исклучително богат извор на витамин Е и Д, фолна киселина, ниацин, манган и растителни протеини. Овие хранливи состојки се важни за правилно функционирање на ораганизмот и за зачувување на здравјето.

Повеќе...
 
<< Почеток < Пред 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Следно > Крај >>

Прочитајте и: