• Decrease font size
  • Reset font size to default
  • Increase font size
Живеј здраво, храни се правилно!
Здрава исхрана при третман на канцер

Што е здрава исхрана?

Здравата храна подразбира внесување на балансирано количество на протеини, јаглени хидрати, масти, витамини и минерали. Здравата исхрана се базира на внесување на поголеми количини на протеини и јагленохидрати...
Витамини и минерали

Витамини и минерали за заштита на кожата, посебно во лето

Летниот период е време кога треба да размислуваме за заштитата на нашата кожа многу повеќе отколку во другите периоди во годината. Во лето поголемиот дел од денот...

Како да се хранам здраво

  • јадете компири, ориз и тестенини
  • јадете најмалку 5 порции со овошје и зеленчук дневно,
  • внесувајте белковини со консумирање на риба и пилешко месо,
  • избегнувајте масно црвено месо, свинско и телешко,
  • помалку внесувајте шеќер во исхраната,
  • пијте 6-8 чаши вода дневно,
  • не консумирајте засладени и газирани сокови.
Со исхрана во превенција и борба против ракот на простатата

Познати се неколку фактори кои може да го зголемат ризикот за настанување на карциномот на простатата. Тие се т.н. фактори на ризик. За карциномот на простатата докажани фактори на ризик се: напредната возраст, црна раса, фамилијарна историја на болеста (генетска предиспозиција) и исхраната.

Повеќе...
 
<< Почеток < Пред 41 42 43 44 Следно > Крај >>

Прочитајте и: