• Decrease font size
  • Reset font size to default
  • Increase font size
Живеј здраво, храни се правилно!
Здрава исхрана при третман на канцер

Што е здрава исхрана?

Здравата храна подразбира внесување на балансирано количество на протеини, јаглени хидрати, масти, витамини и минерали. Здравата исхрана се базира на внесување на поголеми количини на протеини и јагленохидрати...
Витамини и минерали

Витамини и минерали за заштита на кожата, посебно во лето

Летниот период е време кога треба да размислуваме за заштитата на нашата кожа многу повеќе отколку во другите периоди во годината. Во лето поголемиот дел од денот...

Како да се хранам здраво

  • јадете компири, ориз и тестенини
  • јадете најмалку 5 порции со овошје и зеленчук дневно,
  • внесувајте белковини со консумирање на риба и пилешко месо,
  • избегнувајте масно црвено месо, свинско и телешко,
  • помалку внесувајте шеќер во исхраната,
  • пијте 6-8 чаши вода дневно,
  • не консумирајте засладени и газирани сокови.
Целерот секојдневно треба да биде на нашата трпеза - Еве зошто!

Целерот е двогодишна билка со меснат и вретенест корен. Има разгрането стебло кое достига висина од 40 до 80 cm. Листовите се темнозелени и сјајни.

Повеќе...
 
Матичњак – лековит зачин за подобро варење на храната

Матичњак е билка која расте во градините, каде се одгледува како култура, но може да се најде и како самоникната, недалеку од населените места, покрај огради.

Повеќе...
 
Магдонос – ефикасен антиоксиданс и природен диyретик!

Иако магданосот повеќето луѓе го користат само како декорација, овој зачин обилува со антиоксиданси и го чува здравјето на организмот. Магдоносот ги стимулира сите функции на телото.

Повеќе...
 
Мате чај - „Зелено злато на Индијанците“

Мате чајот (Yerba mate) го освежува организмот, го намалува заморот и напнатоста на мускулите и го ублажува стресот.

Повеќе...
 
Повеќе протеини не значи и повеќе месо

Месото, млекото и нивните производи се најчесто први на листата на намирници кога треба да се зголеми внесот на протеините во организмот. Нутриционистите истакнуваат дека ова е сосема погрешно, бидејќи постојат многу намирници од растително потекло кои изобилуваат со растителн протеини.

Повеќе...
 
<< Почеток < Пред 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Следно > Крај >>

Прочитајте и: