• Decrease font size
  • Reset font size to default
  • Increase font size
Живеј здраво, храни се правилно!
Здрава исхрана при третман на канцер

Што е здрава исхрана?

Здравата храна подразбира внесување на балансирано количество на протеини, јаглени хидрати, масти, витамини и минерали. Здравата исхрана се базира на внесување на поголеми количини на протеини и јагленохидрати...
Витамини и минерали

Витамини и минерали за заштита на кожата, посебно во лето

Летниот период е време кога треба да размислуваме за заштитата на нашата кожа многу повеќе отколку во другите периоди во годината. Во лето поголемиот дел од денот...

Како да се хранам здраво

  • јадете компири, ориз и тестенини
  • јадете најмалку 5 порции со овошје и зеленчук дневно,
  • внесувајте белковини со консумирање на риба и пилешко месо,
  • избегнувајте масно црвено месо, свинско и телешко,
  • помалку внесувајте шеќер во исхраната,
  • пијте 6-8 чаши вода дневно,
  • не консумирајте засладени и газирани сокови.
Лековитоста на лиметата (Citrus aurantifolia)

Лиметата (Citrus aurantifolia) го зајакнува имунитетот, го подобрува варењето, го спречува запекот и уринарните инфекции, ги ублажува респираторни проблеми, ја прочистува крвта, а корисна е и за слабеење.

Повеќе...
 
Tрупка (Raphanus sativus L. var. niger) - здрава храна и природен „лек“!

Постојат две врсти на трупка (ротквица): зимска црна и зимска бела трупка.

Повеќе...
 
Мате чајот може за превенција на ракот на дебелото црево

Резултатите од најновото истражување покажале дека мате чајот, кој долго и често се консумира во Јужна Америка, може да помогне во превенцијата на ракот на дебелото црево.

Повеќе...
 
Лековитоста на дајконот - јапонска трупка!

Дајкон (Јапонска трупка - Raphanus sativus L) е коренест зеленчук за кого се вели дека потекнува од Медитеранот, а е донесен во Кина за одгледување околу 500 п.н.е. Зборот Daikon всушност доаѓа од двата јапонски зборови: dai (што значи голем) и kon (што значи корен), што во буквален превод значи „голем корен“.

Повеќе...
 
Витаминот Б12 не штити од сенилност?

Јадете ли месо, риба, школки и други морски плодови?

Повеќе...
 
<< Почеток < Пред 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Следно > Крај >>

Прочитајте и: