• Decrease font size
  • Reset font size to default
  • Increase font size
Живеј здраво, храни се правилно!
Здрава исхрана при третман на канцер

Што е здрава исхрана?

Здравата храна подразбира внесување на балансирано количество на протеини, јаглени хидрати, масти, витамини и минерали. Здравата исхрана се базира на внесување на поголеми количини на протеини и јагленохидрати...
Витамини и минерали

Витамини и минерали за заштита на кожата, посебно во лето

Летниот период е време кога треба да размислуваме за заштитата на нашата кожа многу повеќе отколку во другите периоди во годината. Во лето поголемиот дел од денот...

Како да се хранам здраво

  • јадете компири, ориз и тестенини
  • јадете најмалку 5 порции со овошје и зеленчук дневно,
  • внесувајте белковини со консумирање на риба и пилешко месо,
  • избегнувајте масно црвено месо, свинско и телешко,
  • помалку внесувајте шеќер во исхраната,
  • пијте 6-8 чаши вода дневно,
  • не консумирајте засладени и газирани сокови.
Природен циклус на искористување на храната

Конзумирањето на што полесна храна, односно храна на која и е потребен пократок период на разградување во организмот е од големо значење ако сакаме правилно и здраво да се храниме.

Повеќе...
 
Dr. Penny Stanway, авторката на книгата „The Miracle of Lemons“, тврди: Лимоните се чудотворна хранa

Сок од лимон пијте наутро пред доручек, бидејќи ова ќе го забрза метаболизмот, а калориите нема да се „лепат“ на критичните места. Но, покрај за намалување на килограмите, лимонот помага и при сериозни здравствени проблеми.

Повеќе...
 
Започнете го денот со лимонада

Напитокот од чиста вода и свежо исцеден лимон е еден од најмоќните природни лекови за будење на енергијата. Иако многу луѓе консумираат пијалоци богати со кофеин како што е кафето, експертите велат дека комбинацијата на вода и лимон претствува идеален напиток за почеток на денот.

Повеќе...
 
Dr. Velma Stounhaus: Рибиното масло ја подобрува работата на мозокот

Честата употреба на рибиното масло може да ја подобри меморијата, но и да биде одлична превенција против демецијата.

Повеќе...
 
Аронија – прогласена за „супер храна“ и природен лек

Црноплодната аронија (Chokeberry) дошла во Европа од источниот дел на Северна Америка. Како храна и лек, аронијата прво почнале да ја употребуваат северноамериканските Индијанци. Тие ги користеле свежите плодови од аронијата како храна, а сушените плодови ги користеле во зима како храна и лек против желудечните и цревните тегоби и проливот. Освен зрелите плодови, Индијанците ги употребувале и листовите и кората од аронијата за припремање на чај кој бил лековит против пролив и запирање на крварењето од раните.

Повеќе...
 
<< Почеток < Пред 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Следно > Крај >>

Прочитајте и: