• Decrease font size
  • Reset font size to default
  • Increase font size
Живеј здраво, храни се правилно!
Здрава исхрана при третман на канцер

Што е здрава исхрана?

Здравата храна подразбира внесување на балансирано количество на протеини, јаглени хидрати, масти, витамини и минерали. Здравата исхрана се базира на внесување на поголеми количини на протеини и јагленохидрати...
Витамини и минерали

Витамини и минерали за заштита на кожата, посебно во лето

Летниот период е време кога треба да размислуваме за заштитата на нашата кожа многу повеќе отколку во другите периоди во годината. Во лето поголемиот дел од денот...

Како да се хранам здраво

  • јадете компири, ориз и тестенини
  • јадете најмалку 5 порции со овошје и зеленчук дневно,
  • внесувајте белковини со консумирање на риба и пилешко месо,
  • избегнувајте масно црвено месо, свинско и телешко,
  • помалку внесувајте шеќер во исхраната,
  • пијте 6-8 чаши вода дневно,
  • не консумирајте засладени и газирани сокови.
Морската сол не е поздрава од готварската сол?

Резултатите од најновото истражување покажале дека морската сол, која е многу поскапа од готварската сол, не е и поздрава. Научниците тврдат дека и двете врсти на сол обилувааат со натриумов хлорид и во иста мера му штетат на здравјето.

Повеќе...
 
Кој пие млеко за појадок, помалку јаде за ручек! Зошто?

Чаша млеко или овошен сок за појадок дава чувство на ситост, па луѓето се помалку гладни за ручек, тврди новата студија.

Повеќе...
 
Поточарка – нова супер намирница

Експертите тврдат дека поточарката е последна во долгата низа на новооткриени „супер - намирници“, кои содржат бројни хранливи и лековити состојки.

Повеќе...
 
Ацерола – суперхрана со најголемо количество на природен витамин Ц

Ацеролата е еден од најбогатите извори на природен витамин Ц. 100 грама плод од ацерола содржи дури 1800 милиграми витамин Ц. Тоа е 65 пати повеќе од плодот на портокалот.

Повеќе...
 
Магдонос - здрав зачин и природен лек

Магдонос (Petroselinum crispum F, Apiaceae/Umbelliferae)

Магдоносот е двогодишна билка со зелени листови и бел, тенок корен. Оваа билка има пријатен и освежувачки мирис. Магдоносот се користи во нaрoднaтa мeдицинa како лековита билка, а во исхраната често се користи како зачин и храна. Во исхраната и во народната медицина се користат и коренот и листовите на магдоносот.

Повеќе...
 
<< Почеток < Пред 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Следно > Крај >>

Прочитајте и: